Idzie zima - opony zimowe

Autor artykułu dyrektor Cartech Norbert Kucharskicartech
www.cartech.pl 02-026 Warszawa, ul. Raszyńska 16
e-mail: biuro@cartech.pl tel: 0-22-823-44-19

Idzie zima
Okres jesienny to czas najwyższy aby wreszcie poświęcić trochę czasu swojemu pojazdowi bo ; weekendowe wypady , wakacyjne wojaże i tysiące przejechanych kilometrów zrobiły swoje . Tak naprawdę to nie wiemy w jakiej kondycji znajduje się nasz samochód i jakich napraw potrzebuje aby bezpiecznie dowoził nas do celu .
Aby bezpiecznie i bez dodatkowych kosztów przejeździć okres zimowy auto należy powierzyć specjalistom . Teoretycznie każdy serwis powinien dysponować wykształconym personelem i specjalistycznym wyposażeniem ale wiemy jak to w praktyce wygląda .
Jeśli posiadamy samochód dość długo to mamy wybrany serwis . Proszę pamiętać , że zmiany warsztatów nie robią dobrze naszej kieszeni , naszemu samopoczuciu jak i samemu pojazdowi . Jeżeli dopiero niedawno nabyliśmy samochód to zapytajmy o sprawdzony serwis kogoś z rodziny , przyjaciół , kolegów z pracy . Proszę pamiętać , że nawet serwis z dobrą opinią może zaliczyć tzw. „ wpadkę „ lecz o klasie serwisu świadczy sposób w jaki z niej wyjdą .
Do tematu „ dobry serwis „ powrócimy w kolejnych numerach naszego magazynu a teraz skoncentrujmy się na czynnościach jakie należy wykonać przed zimą . Sądzę , że wszyscy użytkownicy są już przekonani o słuszności stosowania opon zimowych więc po krótce wytłumaczymy czym się różni opona letnia od zimowej .
Zasadnicza różnica dotyczy rzeźby bieżnika oraz składu mieszanki z jakiej wykonana jest opona . Jeden i drugi parametr wpływa na prowadzenie się pojazdu . Rzeźba bieżnika ma pomagać w tzw. Wybieraniu śniegu , odprowadzenia błota pośniegowego a odpowiedni skład mieszanki ma zapewnić dobry kontakt opony z podłożem w niskich temperaturach czyli tzw. trzymanie . W porównaniu z zimówką opona letnia w ujemnych temperaturach nie zapewnia odpowiedniego trzymania .
Podczas jesienno – zimowego przeglądu należy bardzo dokładnie sprawdzić zawieszenie , układ hamulcowy , układ napędowy i wykonać regulację geometrii kół . Należy oczywiście pamiętać o sprawdzeniu zawartości wilgoci w płynie hamulcowym i temperaturę krzepnięcia płynu chłodzenia . Zanim nastaną pierwsze mrozy zawczasu wlejmy zimowy płyn do spryskiwacza , zakonserwujmy uszczelki drzwi oraz wszystkie zamki . Dodatkowo należy zwrócić uwagę na linki hamulca pomocniczego – ręcznego aby mrozy nie pokrzyżowały naszych planów przemieszczania się samochodem . W samochodach napędzanych silnikami Diesla należy pamiętać o wymianie filtra paliwa aby nagromadzona woda w odstojniku nie zablokowała przepływu paliwa .
Jak widać przegląd jesienno- zimowy to operacja , którą trzeba powierzyć specjalistom aby utrzymać swój samochód w nienagannym stanie i sprawności .
W następnych artykułach zajmiemy się innymi zagadnieniami związanymi z czterema kółkami . Jeżeli nasuną się Państwu pytania pozostajemy do dyspozycji .

1373 Total Viev 1 Today
Close Comments

Comments are closed.